header_ring_duk

Kontracepcija kartą per mėnesį

Ar įsidėjusi kontraceptinį žiedą galiu jo neberasti?

 

Ne. Makštis yra ne ilgesnė už tavo delną. Ji yra panaši į elastingą maišelį, kuris baigiasi ties gimdos kakleliu.

Ar kontraceptinis žiedas neiškris?

 

Kontraceptinis žiedas sukurtas taip, kad prisitaikytų prie tavo makšties formos. Įdėtas žiedas išsiplečia ir prisitaiko prie platesnės viršutinės makšties dalies. Siauresnės apatinės dalies raumenys jį saugiai laiko reikiamoje vietoje net ir tada, kai sportuoji ar myliesi. Jei nerimauji, ar žiedas vis dar ten, kur turėtų būti, gali švelniai patikrinti rodomuoju pirštu.

Ką jausiu, kai kontraceptinis žiedas bus makštyje?

 

Kai kontraceptinis žiedas yra reikiamoje vietoje, jo paprasčiausiai nejauti. Viršutinė makšties dalis (kur būna žiedas) yra nejautri lietimui, nes nervų galūnėlių, dėl kurių makštis yra jautri lietimui, yra tik apatinėje jos dalyje. Jei vis dėl to žiedą jaustum, paprasčiausiai švelniai pirštu pastumk jį gilyn.

Ar kontraceptinis žiedas nesukels infekcijos?

 

Klinikinių tyrimų metu buvo nustatyta, kad žiedas nesukelia bakterinių makšties infekcijų, netgi priešingai gali pagerinti makšties florą.

Ar mudu su partneriu nejausime kontraceptinio žiedo?

 

Kai kontraceptinis žiedas yra reikiamoje vietoje, jo paprasčiausiai nejausi. Jei vis dėl to žiedą jaustum, paprasčiausiai švelniai pirštu pastumk jį gilyn. Apatinė makšties dalis, kurioje yra daug nervinių galūnėlių, yra labai jautri lietimui, o viršutinė – visiškai nejautri. Apklausus kontraceptinį žiedą naudojusių moterų partnerius paaiškėjo, jog 8 iš 10 mylėdamiesi kontraceptinio žiedo nejautė, o tiems, kurie vis dėl to jį jautė, šis pojūtis nebuvo nemalonus.

Ko turėčiau atsisakyti naudodama kontraceptinį žiedą?

 

Rūkymo. Jeigu naudoji hormonines kontracepcijos priemones (tabletes, pleistrą, žiedą), rūkymas didina sunkių širdies ligų bei insulto atsiradimo pavojų. Šis pavojus tuo didesnis, kuo vyresnė esi ir kuo daugiau cigarečių surūkai per dieną. Jis ypač didelis, jei esi vyresnė nei 35 metų. Moterims, kurios vartoja hormoninius kontraceptikus, griežtai patariama nerūkyti.
Kūdikio žindymo. Žindant kūdikį, nerekomenduojama naudoti žiedą. Jei tokiu atveju vis tiek jį nori naudoti, turi pasitarti su gydytoju.
Kitų vaistų. Tam tikri vaistai gali turėti įtakos hormoninių kontraceptikų poveikiui ir atvirkščiai. Visada pasakyk savo gydytojui, jei vartoji kokių nors kitų vaistų arba vaistažolių.

Ką daryti, jei kontraceptinis žiedas vis dėlto išslystų iš makšties?

 

Taip atsitinka ypač retai. Kontraceptinis žiedas gali išslysti iš makšties ištraukiant tamponą, jei yra sunkus vidurių užkietėjimas bei, dar rečiau, mylintis. Jeigu žiedo makštyje nebuvo trumpiau nei tris valandas, jo kontraceptinis veiksmingumas nesumažėjo. Nuplauk kontraceptinį žiedą vėsiu ar drungnu (ne karštu) vandeniu ir kuo greičiau įdėk į makštį. Jei žiedo makštyje nebuvo ilgiau nei tris valandas, kontraceptinis poveikis gali susilpnėti. Nuplauk kontraceptinį žiedą vėsiu ar drungnu (ne karštu) vandeniu ir įdėk į makštį, tačiau visą šią savaitę (7 dienas) naudok papildomą kontracepcijos priemone, pvz., prezervatyvą. Jei įtari, kad galėjai pastoti, kontraceptinio žiedo naudoti nebegali. Jei kontraceptinis žiedas iš makšties išslysta keletą kartų iš eilės, pasitark su savo gydytoju.

Ką daryti, jei pamiršau laiku įsidėti naują kontraceptinį žiedą?

 

Po trijų kontraceptinio žiedo naudojimo savaičių reikia daryti vienos savaitės pertrauką. Po šios pertraukos reikia įsidėti naują žiedą. Jei pertrauka tarp dviejų kontraceptinio žiedo naudojimo ciklų buvo ilgesnė nei savaitė (7 dienos), gali atsirasti rizika pastoti, todėl pradėjus naudoti naują kontraceptinį žiedą, pirmąsias septynias dienas būtina naudoti papildomą apsaugos priemonę, pvz. prezervatyvą. Jei pastojai ar įtari, jog esi pastojusi, kontraceptinio žiedo naudoti negalima. Pasitark su gydytoju.

Ką daryti, jei pamiršau laiku išsiimti kontraceptinį žiedą?

 

Jei uždelsei išsiimti kontraceptinį žiedą ne ilgiau kaip vieną savaitę (kontraceptinis žiedas makštyje buvo keturias savaites ar trumpiau), išsiimk jį, o dar po savaitės įsidėk naują žiedą. Kontraceptinis veiksmingumas tokiu atveju nesumažėja. Jei kontraceptinis žiedas makštyje išbuvo ilgiau nei keturias savaites, kontraceptinis veiksmingumas galėjo sumažėti, todėl įsitikink, ar nesi pastojusi. Jei pastojai ar įtari, jog esi pastojusi, kontraceptinio žiedo naudoti negalima. Pasitark su gydytoju.

Ką daryti, jei nėra mėnesinių kraujavimo?

 

Jeigu vartojai kontraceptinį žiedą pagal rekomendacijas ir nevartojai kartu kitų vaistų, tikimybė, kad pastojai, yra maža.
Pasitikrink ar nesi nėščia, jei nesilaikei žiedo naudojimo rekomendacijų: 1) kontraceptinį žiedą buvai išsiėmusi iš makšties ilgiau nei trims valandoms; 2) pertrauka tarp dviejų kontraceptinių žiedų naudojimo buvo ilgesnė nei savaitė (7 dienos); 3) laikeisi visų nurodymų, kaip naudoti kontraceptinį žiedą, bet jau antrą kartą iš eilės nėra mėnesinių kraujavimo; 4) kontraceptinio žiedo neišsiėmei ilgiau nei keturias savaites. Jei pastojai ar įtari, jog esi pastojusi, kontraceptinio žiedo naudoti negalima. Pasitark su gydytoju.

Kaip nustoti naudoti kontraceptinį žiedą, jei noriu pastoti?

 

Tiesiog nustok naudoti kontraceptinį žiedą bet kada ir vaisingumas greitai atsinaujins. Sulauk pirmųjų mėnesinių, tada bandyk pastoti. Klinikiniai tyrimai patvirtino, kad nustojus naudoti kontraceptinį žiedą normali ovuliacija įvyksta per 8-21 dienas.

Ar kontraceptinis žiedas saugo nuo lytiškai plintančių ligų?

 

Kaip ir dauguma hormoninių kontraceptikų, kontraceptinis žiedas nesaugo nuo ŽIV ir kitų lytiškai plintančių ligų.

Ar naudodama kontraceptinį žiedą galiu gauti per didelį hormonų kiekį?

 

Ne. Kiekviename žiede yra mažas kiekis dviejų moteriškų lytinių hormonų, kurie pamažu išskiriami į kraujotaką. Dėl mažo išskiriamų hormonų kiekio žiedas laikomas mažų dozių hormoniniu kontraceptiku. Makštis idealiai tinka vaistų skyrimui, nes tam pačiam efektui gauti užtenka mažesnių dozių, nei vartojant vaistus per burną, yra palaikomas vienodas vaisto lygis kraujyje, vaistą galima rečiau dozuoti. Paskyrus vaistus į makštį, jų absorbcijai (patekimui į kraujotaką) neturi įtakos skrandžio (vėmimas) ir žarnyno sutrikimai (viduriavimas), vartojimas yra diskretiškas.

Ar kontraceptinį žiedą gali naudoti kūdikį maitinančios moterys?

 

Deja, kontraceptinio žiedo (kaip ir bet kurios kitos kontraceptinės priemonės, kurios sudėtyje yra estrogenų: pleistro ar sudėtinių kontraceptinių tablečių) maitinančioms moterims naudoti nerekomenduojama, nes estrogenai gali patekti į motinos pieną, keisti jo kokybę ir mažinti kiekį. Šiuo gyvenimo laikotarpiu reikėtų rinktis kitokį kontracepcijos metodą. Pasitarkite su gydytoju.

Share Button

Android telefonams
Apple telefonams

Dovana svetainės lankytojoms

Atsisiųsk nemokamą ciklo dienų kalendorių į savo telefoną

Žymėk,

periodo pradžią;
nuotaikas, simptomus;
apsilankymą pas ginekologą.

Žinok,

kada tavo kitos mėnesinės,
kada mėnesinės vėluoja,
kurios dienos vaisingos.

Rinkis,

kada priminti apie
kontraceptinę tabletę
ar kontraceptinį žiedą.